Moje ciepło

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na zakup i montaż nowoczesnych źródeł ciepła mogą korzystać z różnych form rządowego wsparcia, a jedną z najpopularniejszych jest program „Moje Ciepło”. Główna idea tego projektu sprowadza się do zachęcania obywateli do demontażu starych i nieefektywnych systemów grzewczych w celu zastąpienia ich ekologicznymi pompami ciepła. Program skierowany jest głównie do właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych. Co istotne, dotyczy to zarówno budynków wolnostojących, jak i obiektów mieszczących się w zabudowie grupowej, bliźniaczej lub szeregowej. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat programu „Moje Ciepło”.

Więcej informacji

Pojęcie nowego domu
w świetle zasad programu „Moje Ciepło”

Zgodnie z regułami stosowanymi w omawianym projekcie nowym budynkiem mieszkalnym są jednorodzinne nieruchomości, które spełniają następujące uwarunkowania:

  • o sfinalizowaniu procesu ich budowy powiadomiono stosowne organy najwcześniej 1 stycznia 2021 roku;
  • pisemna prośba o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu została złożona nie wcześniej niż na początku 2021 roku;
  • wyszczególnione powyżej dokumenty trafiły do właściwych organów decyzyjnych w innym terminie niż wniosek o uzyskanie dofinansowania na pompy ciepła.

Teoretycznie osoba starająca się o wsparcie z programu „Moje Ciepło” ma czas na złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku. Trzeba jednak brać pod uwagę możliwość wcześniejszego zakończenia projektu, z uwagi na rozdysponowanie wszystkich środków przeznaczonych na wspomniany cel.

Celem programu jest zwiększenie korzystania z energii odnawialnej w gospodarstwach domowych

Program przewiduje dotacje na różne urządzenia odnawialne, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne, przy czym kwoty zależą od rodzaju urządzenia

Kwoty oferowanego wsparcia

Na wysokość dotacji w programie „Moje Ciepło” wpływają różne czynniki. Najistotniejszą rolę w tym przypadku odgrywa rodzaj wybranej pompy, a także fakt ewentualnego dysponowania przez beneficjenta Kartą Dużej Rodziny. Maksymalna kwota dofinansowania w przypadku gruntowych pomp ciepła oscyluje na poziomie 21 000 zł. W przypadku urządzeń typu powietrze-powietrze i powietrze-woda można liczyć co najwyżej na pomoc finansową w wysokości 7 000 zł. 

Standardowo dofinansowanie pokrywa do 30% kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na nabycie urządzenia grzewczego. Tylko w przypadku osób mających Kartę Dużej Rodziny wspomniany wskaźnik wzrasta do 45%. Co istotne, taka sama wysokość kosztów kwalifikowanych obowiązuje w przypadku różnych rodzajów pomp.

Kiedy można starać się o dotacje
z programu „Moje Ciepło”?

O wsparcie udzielane w ramach omawianego programu mogą wnioskować osoby zainteresowane zamontowaniem w budynku mieszkalnym pomp ciepła. Dotyczy to takich modeli, jak:

  • pompy ciepła powietrze/woda – ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami oraz zbiornikami (m.in. ciepłej wody użytkowej, akumulacyjnym, buforowym),
  • powietrzne pompy ciepła – razem z dodatkowym sprzętem usprawniającym działanie pompy,
  • gruntowe pompy ciepła – wraz z potrzebnym osprzętem oraz zbiornikami buforowymi, akumulacyjnymi i c.w.u.; dotacje można uzyskać zarówno na modele typu woda/woda, jak i grunt/woda.

Co istotne, dotacje z programu „Moje Ciepło” przyznawane są jedynie właścicielom nowoczesnych budynków mieszkalnych (odznaczających się podwyższonym standardem energetycznym). W przypadku tego typu obiektów współczynnik rocznego zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do celów grzewczych w przeliczeniu na 1 m2 musi wynosić co najwyżej 55 kwH.

Kolejnym warunkiem otrzymania wsparcia jest całkowita rezygnacja z pomysłu zainstalowania w domu kotłów na paliwa stałe. Budynki, w których są zainstalowane takie piece, nie są bowiem objęte omawianym programem.

Trzeba też mieć świadomość, że sprzęt, którego zakup zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z projektu, musi odznaczać się odpowiednią klasą efektywności. Dla pomp typu powietrze-powietrze jest to klasa A+. Pozostałe modele nowoczesnych urządzeń grzewczych powinny być natomiast oznaczone klasą efektywności na poziomie A++.

Wnioski o przyznanie dotacji można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Istotne jest jednak ich uzupełnienie o wszystkie konieczne w danej sytuacji dokumenty i załączniki.

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a nasz specjalista się z Tobą skontaktuje.

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i w ciągu kilku minut określi jak wygląda Twoja sytuacja. Na tej podstawie dobierzemy najlepsze rozwiązanie pasujące do Twoich wymagań.

Porozmawiajmy

Jaki jest pierwszy krok?

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i w ciągu kilku minut określi jak wygląda Twoja sytuacja. Na tej podstawie dobierzemy najlepsze rozwiązanie pasujące do Twoich wymagań.