Czym są granty OZE?
Granty OZE to specjalne formy finansowania przysługujące inwestorom odpowiedzialnym za kompleksową realizację inwestycji związanych z zakupem, budową i montażem odnawialnych źródeł energii. Ich maksymalna wysokość oscyluje na poziomie 50% całkowitych kosztów danego przedsięwzięcia.
Do uzyskania grantów OZE uprawnieni są właściciele oraz zarządcy budynków wielorodzinnych. Dotyczy to w szczególności:
- wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych,
- towarzystw budownictwa społecznego,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- spółek prawa handlowego,
- jednostek samorządu terytorialnego.
Tego typu finansowania udziela się w formie de minimis w sytuacji, gdy dany budynek jest używany do celów prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji wysokość grantu wylicza się poprzez pomnożenie jego kwoty oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej w całościowym metrażu budynku.
Wysokość grantów OZE wylicza się
w odniesieniu do kosztów netto danej instalacji OZE.
Nie ma możliwości pozyskania wsparcia na inwestycje, które znajdują się już w fazie wykonywania.
Przeznaczenie środków pochodzących z grantów OZE
Do uzyskania grantów OZE niezbędne jest spełnienie przez inwestora pewnych warunków. Przede wszystkim z tej formy finansowania można skorzystać wówczas, gdy przedmiotem przedsięwzięcia jest zakup albo montaż różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii. To samo dotyczy także przedsięwzięć związanych z budową oraz modernizacją instalacji OZE (pod warunkiem że celem wspomnianej inwestycji jest wzrost mocy systemu o co najmniej 25%). Granty przyznaje się także wtedy, gdy planowana instalacja OZE jest tworzona w celu wytwarzania energii na potrzeby budynku stanowiącego przedmiot przedsięwzięcia.
Istotnym warunkiem jest, aby finansowane za pomocą grantu urządzenie spełniało wszelkie wymagane normy jakościowe i ekologiczne. Musi być ono zatem przyjazne dla środowiska naturalnego. Co do zasady, grantów OZE udziela się na przedsięwzięcia, które pozostają dopiero w sferze planów, a ich realizacja nie została jeszcze rozpoczęta.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Profesjonalna pomoc w formalnościach
Wnioski o przyznanie grantu OZE można składać do 30 czerwca 2026 roku. Do przygotowanego pisma trzeba obowiązkowo dołączyć dokumentację projektową instalacji. To samo dotyczy także dokumentów świadczących o prawie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora. Nie można również zapomnieć o konieczności skompletowania i złożenia wszystkich akt związanych z kwestiami własności lub zarządzania danym budynkiem. Wypełniony wniosek i dołączoną do niego dokumentację należy wysłać na adres siedziby Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Inwestorzy starający się o przyznanie grantu OZE nie są zmuszeni do samodzielnego załatwiania wszystkich związanych z nim formalności. Z profesjonalnym wsparciem spieszą im specjaliści z firm zajmujących się sprzedażą i montażem odnawialnych źródeł energii. Wysoko wykwalifikowani, doświadczeni fachowcy przekażą wszelkie niezbędne informacje na temat wsparcia finansowego udzielanego za pośrednictwem BGK. W razie potrzeby zajmują się też kompletowaniem niezbędnej dokumentacji oraz wypełnianiem stosownych wniosków.