Do kogo skierowany
jest program
„Energia dla Wsi”?
Zgodnie z przyjętymi zasadami do grupy beneficjentów omawianego projektu zalicza się następujące podmioty:
- rolników, czyli osoby fizyczne, prawne oraz jednostki niedysponujące osobowością prawną, które przez co najmniej rok przed momentem złożenia wniosku zajmowały się prowadzeniem gospodarstw rolnych nastawionych na ogólną bądź wyspecjalizowaną produkcję żywności;
- spółdzielnie energetyczne i wchodzący w ich skład przedsiębiorcy;
- nowo powstałe spółdzielnie energetyczne.
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia z programu mają czas na złożenie wniosku od 25 stycznia do 15 grudnia 2023 roku, jednak termin ten może zostać skrócony w przypadku wyczerpania wszystkich środków przeznaczonych na ten cel.
Beneficjenci projektu mogą samodzielnie zdecydować, czy bardziej odpowiada im pomoc w formie dotacji, czy też pożyczki.
W przypadku średnich firm suma dofinansowania wzrasta o 10%. Mikro-
i mali przedsiębiorcy uzyskują natomiast dotacje wyższe o 20%.
Kwoty udzielanego wsparcia
Wnioskodawcy, którzy zdecydowali się na ubieganie o możliwość udziału w programie „Energia dla Wsi”, mogą liczyć na wsparcie finansowe o znacznej wysokości. W przypadku pożyczek oscylują one na maksymalnym poziomie 25 000 000 zł. Jeśli natomiast w grę wchodzi dofinansowanie, wspomniana kwota wynosi 20 000 000 zł. Wspomniane środki przeznacza się na pokrycie kosztów kwalifikowanych odpowiednio w wysokości:
- 20% – dotyczy dotacji na zakup i instalację magazynów energii,
- 45% – odnosi się do dofinansowania na biogazownie i elektrownie wodne,
- 100% – dotyczy pożyczek na biogazownie i elektrownie wodne, a także systemy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe.
Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy działają w sektorze rolnym, mogą liczyć na możliwość podwyższenia wskazanych kwot.
Składanie wniosku o wsparcie –
najważniejsze informacje
Do przesłania wniosku o uzyskanie pożyczki bądź dofinansowania w ramach programu „Energia dla Wsi” należy wykorzystać specjalne narzędzie elektroniczne – jest to Generator Wniosków o Dofinansowanie. Złożony drogą internetową dokument w późniejszym czasie podlega szczegółowej analizie, za której przeprowadzenie odpowiada powołana do tego celu komisja. W trakcie realizacji czynności analitycznych członkowie wspomnianego organu zwracają uwagę na różne kwestie. Badają oni przede wszystkim to, czy przekazany im projekt przedsięwzięcia spełnia wszystkie niezbędne wymogi prawne, środowiskowe, a także finansowe.
Trzeba pamiętać o tym, że do realizacji inwestycji, której koszty będą w znacznej mierze pokrywane ze środków uzyskanych dzięki programowi, można przystąpić dopiero po złożeniu wniosku – w przeciwnym razie osoba ubiegająca się o wsparcie zostałaby automatycznie wyłączona z grona beneficjentów programu. Warto mieć świadomość, że przez rozpoczęcie inwestycji rozumie się w tym przypadku wszelkie działania przesądzające o faktycznej realizacji tego zadania i czyniące go nieodwracalnym. Do takich czynności można zaliczyć na przykład podpisanie wiążących umów na zakup urządzeń wchodzących w skład instalacji OZE albo podjęcie prac montażowych i budowlanych.
Należy też mieć świadomość, że na beneficjencie ciąży obowiązek zwrotu przekazanych mu środków pieniężnych w sytuacji, gdy nie dopełnił on formalności związanych z umieszczeniem danych spółdzielni energetycznej w wykazie, o którym wspomina art. 38f ust. 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Podmiot korzystający ze wsparcia ma na wykonanie tego zadania pół roku od momentu przekazania instalacji OZE do użytku.