Zalety kredytów na instalacje fotowoltaiczne i inne systemy OZE
Kredyty na instalacje OZE często są określane mianem tzw. ekokredytów. Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z takiej opcji, a do zaciągnięcia omawianego zobowiązania niezbędne jest dopełnienie wszystkich wymaganych przez daną instytucję bankową formalności. Ze środków pochodzących z ekokredytów zazwyczaj finansuje się (w całości lub w znacznej części) budowę energooszczędnych domów. Mogą one także posłużyć do pokrycia kosztów nabycia oraz zainstalowania urządzeń zaliczanych do odnawialnych źródeł energii. Pozyskane dzięki kredytowi pieniądze można przeznaczyć m.in. na:
- kompleksową termomodernizację budynku,
- nabycie oraz montaż instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych,
- zakup pomp ciepła,
- wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny model (np. kocioł gazowy).
Dzięki zaciągnięciu kredytu na tego typu przedsięwzięcia inwestor zyskuje możliwość szybkiego rozpoczęcia realizacji zadania bez konieczności angażowania w nie własnego kapitału. Warto mieć świadomość, że wydatki na wiele inwestycji w OZE można w całości pokryć ze środków pochodzących z kredytowania. Ponadto ekokredyty mają zazwyczaj preferencyjne oprocentowanie, a opłacana od nich prowizja oscyluje na dość niskim (nierzadko zerowym) poziomie.
Całkowita spłata takiego zobowiązania trwa zazwyczaj co najmniej kilkanaście lat. To przekłada się na stosunkowo niskie raty.
Korzystanie z leasingu umożliwia przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej.
Leasing instalacji OZE – co to takiego?
Leasing, podobnie jak kredyt, jest także popularną formą finansowania instalacji fotowoltaicznych i innych systemów OZE. Zazwyczaj umożliwia on tymczasowe, odpłatne korzystanie z danej instalacji, która przez cały ten okres pozostaje własnością leasingodawcy. Dopiero po uiszczeniu całości zobowiązania leasingobiorca staje się właścicielem określonych urządzeń.
Leasing cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców. Odnosi się to do tych właścicieli firm, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednorazowe ponoszenie ogromnych wydatków na wspomniany cel. Rozłożenie spłaty należności na dłuższy czas w dłuższej perspektywie czasowej zwiększa opłacalność całej inwestycji – pozwala bowiem leasingobiorcom na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii. Środki pieniężne zaoszczędzone na niższych rachunkach za prąd i ogrzewanie można przeznaczyć na spłatę zobowiązania.
Ponadto warto wiedzieć, że leasing operacyjny nie wpływa w żadnym stopniu na obniżenie zdolności kredytowej organizacji. Ujmuje się go bowiem jedynie w kosztach prowadzenia firmy, nie widnieje natomiast w bilansie danego podmiotu gospodarczego.
Profesjonalna pomoc w załatwianiu formalności leasingowych i kredytowych
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak efektywnie poradzić sobie z wszystkimi formalnościami związanymi z zaciąganiem ekokredytów oraz podpisywaniem umów leasingowych. Zwykle w takich sytuacjach obowiązują uproszczone procedury starania się o uzyskanie wymienionych form finansowania, ale mimo to w większości przypadków korzystnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm. Zatrudniani w nich specjaliści dobrze wiedzą, jak wybrać opcję najlepszą dla danego klienta. Zazwyczaj na życzenie obsługiwanej osoby podejmują się także załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Dzięki temu inwestor może relatywnie szybko otrzymać niezbędne do realizacji przedsięwzięcia środki finansowe.